Protein Eksikliği Belirtileri

protein eksikliği belirtileri
protein eksikliği belirtileri

Protein Eksikliği Belirtileri ! Protein canlılar için önemli ve gereklidir, enerji vermek, vücudu iyileştirmek gibi işlevleri vardır. İnsanlar günlük kalorilerinin yaklaşık %10’unu proteinli gıdalardan almalıdır. Proteinler çeşitli gıda kaynaklarından elde edilebilir.

Kahvaltıda süzme yoğurt (az yağlı olmalı), öğle yemeğinde bir porsiyon derisiz tavuk göğsü, akşam yemeğinde fasulye veya başka bir bakliyat yenebilir. Vücut diyet proteinlerini parçalar ve onları başka şekillerde kullanır. Vücutta 11 amino asit üretilir, geri kalanı (9’u esansiyel amino asitler olarak adlandırılır) yiyeceklerden alınmalıdır. Herkesin yeterince protein tüketmesi önemlidir.


Protein Eksikliği Belirtileri ! kapsamında, aşağıda yetersiz protein alımına işaret eden bazı belirtiler bulunmaktadır ancak belirtilerin başka sebeplerinin de olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle verilen bilgiler genel bilgilerdir. Okuyucular bu bilgilere dayanarak kendi kendine teşhis koymamalıdır.

Başlıklar

İştah ve Açlık


Protein Eksikliği Belirtileri ! Proteinler, karbonhidratlar ve yağlar gibi bir kalori kaynağıdır. Sürekli yemek yeme isteği ve öğünler arasında sık sık atıştırma ihtiyacı, düşük proteinin bir işareti olabilir. Protein en doyurucu gıdalardan biridir, bu da daha uzun süre tok hissetmeniz anlamına gelir. Kişiler protein yönünden yetersiz olduklarında gün içerisinde açlık sancısı veya krampları yaşayabilirler.

Araştırmalar, yüksek proteinli bir yemek yemenin (yüksek karbonhidratlı bir yemekle karşılaştırıldığında), PYY ve GLP-1 gibi bir dizi tokluk hormonunun salgılanmasını uyardığını göstermektedir. Bu hormonlar tokluk hissi ile ilişkilidir ve yuttuktan sonra yemek yeme dürtüsünü azalttığı gösterilmiştir.

Protein Eksikliği Belirtileri – Kas zayıflığı, yorgunluk ve halsizlik

Protein Eksikliği Belirtileri ! Protein eksiklikleri zamanla kas kütlesi kaybına neden olabilir, gücü azaltabilir, dengeyi korumayı zorlaştırabilir ve metabolizmanızı yavaşlatabilir. Bir çalışma, düşük miktarda protein tüketen yaşlı erkek ve kadınlarda kas yıkımının arttığını buldu.

Özellikle hayvansal protein eklemler için iyidir çünkü bu protein kaynaklarındaki kolajenin eklem ağrısını hafiflettiği gösterilmiştir. Klinik bir araştırmaya göre, günlük protein alımının osteoartritli hastalarda ağrıyı azalttığı bulunmuştur. Hücreler yeterince oksijen alamazsa, yorgunluğun nedenlerinden biri olan kansızlığa yol açabilir.


Yaraların Yavaş İyileşmesi

Araştırmalar, yeni hücrelerin, dokuların ve cildin iyileşmesi, yeniden inşa edilmesi ve bağışıklığın güçlendirilmesi için yeterli miktarda proteine ​​ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bir çalışma, protein tüketmenin yaşlı erişkinlerde kalça kırıklarının iyileşmesini hızlandırabileceğini buldu.

Vücuttaki protein eksikliği, yaralanma durumunda kesik ve sıyrıkların iyileşme süresini önemli ölçüde yavaşlatabilir. İyileşmedeki yavaşlama, egzersizle ilgili diğer aksilikler ve burkulmalar için de geçerlidir. Kanın pıhtılaşmasında etkili olan proteinler de vardır.

protein-eksikligi-belirtileri


Tırnak, cilt ve saç sorunları

Protein Eksikliği Belirtileri ! Yeterince Protein Alamadığınızın İşaretleri Yeterince protein almadığınızın ilk işareti saç dökülmesidir. Saçlarda incelme, saç dökülmesi, deri ve tırnaklarda soyulma, dehidrasyon, kepek, tırnaklarda dikey ve ince şişlikler veya çıkıntılar vücudun yeterli protein almadığının ilk belirtilerinden bazılarıdır. Bu tür problemlere elastin, kollajen ve keratin gibi proteinler neden olur.

Suda çözünen bir B vitamini olan biotin, proteinlerde bulunan dallı zincirli amino asitlerin metabolizması için gereklidir ve cilt, saç ve tırnakların sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olur. Normalde protein kaybı ve biotin kaybı el ele gider, pek çok insan protein eksikliğinden dolayı saç dökülmesi yaşar. Tabii ki beslenme eksiklikleri bu sorunların tek nedeni değildir, ancak dikkate alınması gereken bir olasılıktır.
ödem (sıvı tutulması)

Kanda dolaşan belirli proteinler (albümin gibi), dokularda, özellikle ayaklarda ve ayak bileklerinde sıvı birikmesini önlemede dahili bir rol oynar. Yetersiz protein alımının en yaygın belirtisi karın, bacaklar, ayaklar ve ellerde şişlik veya ödemdir. Ödemin karakteristik semptomu karın veya mide şişkinliğidir. Bu belirtiler çok ciddi bir protein eksikliğini yansıtır ve gelişmiş ülkelerde pek olası değildir. Birçok şey ödem oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle daha önemli bir durum ortaya çıkarsa doktora başvurulmalıdır.

Sık sık hastalanmak

Kandaki amino asitler, bağışıklık sisteminin bakteri, virüs ve toksinlerle savaşmak için beyaz kan hücrelerini aktive eden antikorlar üretmesine yardımcı olur. Yaygın hastalıklar, bağışıklık sisteminin zayıfladığını ve bağışıklık hücrelerinin proteinlerden yapıldığını gösterir.

Özellikle bir çalışma, düşük miktarda protein tüketen yaşlı kadınların dokuz haftalık bir süre boyunca önemli ölçüde daha düşük bir bağışıklık tepkisine sahip olduğunu buldu. İnsanları sağlıklı tutan diğer besinleri sindirmek ve emmek için proteinlere de ihtiyaç vardır. Proteinin bağırsaktaki hastalıklarla savaşan bakteri miktarını değiştirebileceğine dair kanıtlar da var.

Beyin sisi, ruh hali değişimleri

Beyin, hücreler arasında bilgi iletmek için nörotransmitter adı verilen kimyasalları kullanır. Bu kimyasalların çoğu amino asitlerden (proteinlerin yapısal yaşları) oluşur. Bu nedenle diyette protein eksikliği, vücudun yeterince nörotransmitter üretemediği anlamına gelir ve bu da beynin çalışma biçiminde değişikliklere yol açabilir.

Beyin sisi, yorgunluk, zayıf konsantrasyon ve kan şekeri dalgalanmalarının tümü protein eksikliği ile bağlantılı olabilir. Bu bağlamda, protein eksikliği olanlar ruh halini, kaygıyı ve uykuyu etkileyebilecek nörotransmitterlerde (serotonin ve dopamin gibi) de eksiktir.

Alınacak protein miktarı

Çeşitli işlenmemiş gıdaları (lif açısından zengin meyve ve sebzeler dahil) içeren bir diyeti sürdürürken protein eksikliği yaşamak çok zordur. Bununla birlikte, çok az kalori tüketildiğinde, kas, bağışıklık, sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar oluşturmak yerine vücutta enerji için diyet proteini kullanılabilir.

Ortalama bir insanın günde tüketmesi gereken protein, vücut ağırlığının 1 kilogramı başına en az 0.36 gram olmalıdır. Örneğin 150 kilo olan bir kişinin günde yaklaşık 55 gram alması gerekir. Doğru miktarda protein alımı, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır: B. Bir kişinin aktivite düzeyi, yaşı, kas kütlesi ve sağlık durumu.

Yeterince protein almadığınızı gösteren işaretler:

protein-eksikligi-belirtileri-1

Kimler protein eksikliği riski altındadır? Protein Eksikliği Belirtileri !

Çoğu insan yeterince veya daha fazla protein tüketir. Çok az protein tüketenler genellikle yetersiz beslenirler. Protein eksikliğinden kaynaklanan kötü beslenme (zayıf, sağlıksız beslenme) kwashiorkor olarak da bilinir.

Yaşlılar


Yaşla birlikte, sindirim ve proteinleri kullanma yeteneği daha az etkili hale gelir. Yaşlı insanlarda herhangi bir kas kaybı genellikle kalıcıdır, ancak genç insanlar oldukça hızlı bir şekilde iyileşme eğilimindedir. Yaşlılar dışındaki kanser hastaları, ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli proteinli gıdaları almakta zorlanabilirler.

Sporcular


Düzenli egzersiz yapan ve dengeli bir diyet yapanlar muhtemelen iyi olabilirler, ancak yorucu sporcular daha fazla kalori yakar ve daha fazla protein tüketir (neredeyse ortalama bir kişinin iki katı veya vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 0,5 ila 1 gram protein), kas inşa etmek için. . Yeterli seviyelere ulaşmak için daha da fazla protein tüketmeniz gerekebilir. Bazı sorunlara neden olabileceğinden aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir.

Stresli insanlar


Stres hormonları protein alımını etkiler ve bu da hem fiziksel hem de duygusal stresi etkiler. Kan şekeri dengesi ve kaygı bağlantılı olduğu için, kaygıdaki bir artış şekerli yiyecekler için istekleri artırabilir ve insanları yüksek lifli ve yüksek proteinli gıda kaynaklarını tüketmekten caydırabilir.

Kilo verme diyeti uygulayan insanlar
Çalışmalar, kilo vermek için kan şekerini dengelemek ve kas yıkımını önlemek için yeterli proteine ​​​​ihtiyacınız olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, kısıtlı bir diyet uygulayan kişilerde protein eksikliği olma eğilimindedir.

Sindirim sorunları olan insanlar


Bağırsaklarında dengesizlik veya düşük mide asidi olan birçok insan proteinleri verimli bir şekilde sindiremeyebilir, bu da bağışıklığın azalmasına, kilo alımına ve protein eksikliğine yol açabilir. Proteini sindirmek için yeterli mide asidine (hidroklorik asit veya HCL) sahip olmak gerekir.

Ekonomik engelliler


Ekonomik açıdan sorunlu gelişmekte olan ülkelerde, özellikle çocuklar arasında veya doğal afetlerden sonra şiddetli yetersiz beslenme daha yaygındır.

Protein eksikliği ile ne yapmalı?

İşlenmiş gıdalar ve çok karbonhidrat (şeker) tüketenler, bunların yerine üç veya dört porsiyon taze et, balık, tavuk, süt gibi işlenmemiş gıdalarla başlamalıdır.

İlginizi çekebilir:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*