Biontech Aşısı Onay Aldı

Biontech aşısı onay aldı! Uzmanların yan etki ve olası riskleri değerlendirmesi sonucunda Biontech aşısına FDA tarafından onay verildi. 3 faz çalışmaları 3 bin denek üzerinde denendikten sonra mRna aşısı için onay verildi. Bu aşı, artık ruhsatlı bir ürün olmasından dolayı uzmanların vatandaşa güvenle gidip aşılarını olabileceğini söylemeleri üzerine pandemi sürecinde olumlu bir atılıma sebep oldu. Aşının onay süreci sonrasında tüm denemeleri geçmesi ve artık tescillenmesi, aşı konusunda güvensiz olan vatandaşı aşı olmaya teşvik etti.

Hatta uzmanların bu aşı için grip veya tetanoz aşısından hiçbir farkı olmadığını söylemeleri üzerine artık aşısız vatandaşın kalmayacağı düşünülüyor. Covid-19 virüsünün bağışıklık sistemine zarar verdiği ve öldürücü etkisi olduğu gerekçesi ile hastalığı önlemek için üretilen bu aşının buluşunda Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in payının unutulmaması önemlidir.

Başlıklar

Biontech Aşısı Onay Aldı Mı?

Biontech aşısı, dünyada tam olarak onay alan tek Covid-19 aşısı oldu. Acil kullanım onayı verilen aşı olması bakımından 16 yaş ve üzerine uygulanabiliyor ve bu uygulamalar tüm dünyada sürmeye devam ediyor. Pfizer ve Alman ortaklığında üretimi gerçekleştirilen bu aşı, virüse karşı antikorlarla savaşmayı hedefliyor.

ABD’de nüfusun neredeyse yarısının bu aşıyı olduğu söyleniyor ve dünyadaki diğer ülkelerin de aşı çalışmalarını hızlandırmaları bekleniyor. Aşı tam onay aldığı için üniversiteler, okullar, iş yerleri ve kapalı alanlarda aşılı olma zorunluluğu getirildiğine dikkat çekiliyor ve herkesin aşı fazlarını tamamlaması isteniyor. Tüm dünyada normalleşmek için adımlar aşı çalışmaları ile atıldı ve vatandaşların iyileşebilmeleri için aşı olmalarının bir gereklilik olduğu söylendi. Özellikle bu aşının üretiminde bilim insanı Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in büyük rolü olması, Türkiye için gurur verici bir gelişme oldu.

Biontech Aşısı Güvenli Mi?

Biontech aşısı, Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım kapsamına aldıktan sonra aşının tamamen etkili ve güvenilir olduğunu söylemesi ile güvenilir bir statü kazanmıştır. MRna tabanlı bir aşı olmasından kaynaklı virüslerin olumsuz etkilerine karşı savaşçı bir yönü olduğu söylenebilir. Salgın hastalık tarihlerinde aşılar her zaman üretilmiş ve insanların iyileşmelerine olanak tanımıştır. Bu nedenle, mnRa aşısının güvenilir olduğu WHO tarafından da onaylandığı için gönül rahatlığı ile aşınızı olmanız tavsiye edilebilmektedir.

Bazı hafif yan etkileri olduğu söylense de genelde aşıyı olanları halsizlik, yorgunluk, kolda geçmeyen ağrı gibi semptomlar gösterdiklerini söylemiştir. Fakat uzmanlar, her aşıda olduğu gibi yan etkilerin de kalıcı olmayacağını söyleyerek vatandaşı yumuşatmıştır. Dünyada tam onay alan tek aşı olma özelliği göstermesinden dolayı vatandaşın en çok tercih ettiği aşı olmuştur. Aşının 3 fazının tamamlandığı ve insanların aşı fazları geldiğinde gidip aşılarını olmaları yetkililerin dikkat çektiği önemli bir konudur.

Biontech Aşısı Kısırlaştırır Mı?

Biontech aşısının kısırlaştırdığına dair hiçbir bilimsel verinin bulunmadığı söyleniyor. Doktorlar, özellikle sosyal medyada aşının kısırlaştırdığı ve kanser yaptığına dair çeşitli yalan haberlerin çıktığından bahsetti. Fakat vatandaşın bu konuda biraz gerildiği ve aşı olmaktan endişe duyduğu sorunu da göz ardı edilmedi.

Sağlık yetkilileri, aşının hafif yan etkilere sebep olması dışında ağır hastalık semptomları ortaya çıkardığına dair bir verinin olmadığından bahsederek vatandaşın içini rahatlattı. Özellikle erkeklerin kısırlaştığına yönelik çeşitli spekülatif mesajlara karşı temkinli olmak gerektiği bilinmelidir. Herkes sağlığını düşünerek virüse karşı aşı ile korunabileceğimizi bilmeli ve ona göre davranmalıdır. Uzmanların bu uyarılarına kulak veren vatandaşlar, aşı fazlarını aksatmadan olmalı ve Covid-19 virüsünden korunmalıdır. Bu aşı, virüse karşı tam korunma sağlayabilmek için ilerleyen yıllarda tamamen zorunlu tutulabilir.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*