MNG Kargo’ya Siber Saldırı

MNG Kargo’ya siber saldırı en çok okunan gündem maddelerinden biri haline gelmiş durumda. Mng Kargo durumla ilgili Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na yaptığı açıklamada durumdan ne kadar müşterisinin etkilendiğinin bilinmediğini belirtmiştir. Siber saldırının kaynağı henüz bilinmez iken müşterilere ait ad, soyad, telefon ve adres bilgilerinin sızdırıldığı düşünülmektedir. Mng Kargo Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na yaptığı açıklamada amacın kişisel verilere ele geçirmek olduğunu ek olarak bu saldırıyı gerçekleştiren kişilerin hesaplara yetkisiz erişim ile ulaştığını bildirmiştir. Şirketten başka bir açıklama gezmez iken sorunun sistem açığından kaynaklanıp kaynaklanmadığı oldukça merak edilen bir sorudur. Peki, saldırı nasıl gerçekleşmiştir? Sorun bir sistem açığından mı kaynaklanmaktadır?

Başlıklar

MNG Kargo’ya Yapılan Saldırı Sistem Açığından Mı Kaynaklanmaktadır?

MNG Kargo’ya siber saldırı sistem açığından mı kaynaklanıyor? Hususu da ortaya atılan iddialar arasındaydı. Siber saldırının 15 Ağustos 2021 tarihinde başladığı ve 23 Ağustos 2021 tarihinde sona erdiği bildirilmiştir. Bu ihlalin kurumsal bir müşteriden gelen bildirim üzerine çalışma ve analizler yapılarak anlaşıldığı ve derhal aynı gün müdahale edildiği Mng Kargo tarafından açıklanmıştır. Ancak bu süre zarfı boyunca kullanıcılara ait kişisel veri ve bilgilerin sızdırıldığı görülmüştür. Buna karşın MNG Kargo’dan yapılan açıklamada siber saldırının sistemden kaynaklanan bir açıktan dolayı gerçekleşmediği belirtilmiştir. Bu saldırıdan etkilenen kişi sayısı henüz belirsizliğini korumak ile birlikte kargo şirketi ilgili numara ve mail hesapları yolu ile saldırının detayları hakkında bilgi alınabileceğini paylaşmıştır.

MNG Kargo’dan Yapılan Açıklama Nedir?

MNG Kargo’ya siber saldırı açıklaması tüm dikkatleri üzerine çekmişken yine ünlü kargo şirketi tarafından ilgili konu ile ilgili açıklamalar gelmeye devam etmiştir. Yapılan açıklamaya göre tüm müşterilerin ad, soyad, adres ve telefon gibi bilgilerinin çalındığı iddiası doğru değil. Yapılan açıklamaya göre saldırı ilk olarak MNG Kargo ile birlikte çalışan bir şirketin datasına gerçekleşmiştir. Doğrudan MNG Kargo hedef alınmamıştır. Şirket buna ek olarak MNG Kargo olarak tüm müşterilerine şifrelerini değiştirme bilgilendirmesi verdiklerini belirtmiştir. Ayrıca şirketin saldırıya yönelik tüm tedbirleri aldığı da açıklamanın devamında yer almıştır.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*