Dukan Diyeti ile 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?

dukan-diyeti
dukan diyeti

Dukan diyeti içerisinde fazla miktarda protein, az miktarda karbonhidrat ve yine az miktarda yağ barındırmakta olan bir diyet türüdür. Bu diyet türü bir Fransız beslenme doktoru olan Pierre Dukan tarafınca hazırlanmış olan bir diyet türüdür. Bu diyet türü neredeyse 40 senedir diyet listelerinde yer almaktadır. Bu diyet türü özellikle az zamanda çabuk kilo vermek isteyen kişilere göre hazırlanmış diyettir. Bir Fransız beslenme doktoru olan Pierre Dukan ‘ın dukan diyeti liste olarak balığa, sebzeye ve kepek tahılına yer vererek dukan diyeti uygulamakta olduğu bilinmektedir.

 Pek çok beslenme doktoru bu diyet türünü sağlıklı bir diyet türü olarak bulmamaktadırlar. Ancak öte yandan bu diyet türünü savunmakta olan beslenme doktorları da bulunmaktadır. Bu diyet türünün atak evresi olarak adlandırılmakta olan ilk aşaması bulunmaktadır. Bu evrede metabolizmal sistemin şaşırtılarak bünyenin bu diyet türüne çabuk bir şekilde uyum sağlaması amaçlanmaktadır. Dukan diyeti ile çok fazla kilolu kişilerin yağ yakımıyla beraber metabolizma sistemi değişkenlik gösterir.

Başlıklar

Dukan Diyeti ile 1 Haftada Kaç Kilo?

Dukan diyeti neredeyse dünya üzerinde en fazla tercih edilmekte olan diyet türleri arasında yer almaktadır. Bu diyet türünde yaklaşık olarak 100 yiyecek türünü yemek sınırsız olmaktadır. Bu diyet türünün atak evresi olarak adlandırılmakta olan aşamasında eğer kişinin bünyesi yavaş çalışmaktaysa 1,5 kilo ile 3 kilo arasında kilo verimi, kişinin bünyesi eğer hızlı çalışmaktaysa 3 kilo ile 5 kilo arasında kilo verimi olabileceğini söylemek mümkündür.

Dukandiyeti uygularken ikinci aşamaya geçildiğindeyse 1 haftada yaklaşık olarak 2 kilo kadar bir kilo veriminin olabileceğini söylemek mümkündür. Dukan diyet listesi haftalık verilere bakılacak olursa kişinin vücudu proteini yakma esnasında çok fazla enerji harcaması yaparken karbonhidrat ve yağı yakma esnasındaysa daha az enerji harcaması yapmaktadır. Bu nedenle bu diyet türü protein alımı ağırlıklı olan bir diyet türüdür. Bu diyet türünde diyetin ilk aşamasında karbonhidrat olarak sadece kepek tahılının yenmesine izin verilmektedir. Dukan diyeti esnasında asitli içecek içmek yasaktır.

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Neredeyse bütün dünyaya şöhreti yayılmış olan dukan diyeti belli bir evrelere göre kişinin kalıcı olarak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermesini amaçlamakta olan bir diyet türüdür. Bu diyet türünde protein alımı ağırlıklı olmaktadır. Çünkü kişinin vücudu protein maddesini yakma esnasında oldukça fazla enerji harcamaktadır.

 Bu nedenle de kişinin harcamakta olan bu fazla enerji sayesinde kilo verim hızı da daha fazla olmaktadır. Bu diyet türü dört temel evreden oluşmaktadır. Bu diyet türünde kırmızı et ve beyaz et, çeşitli sebzeler, deniz mahsulleri, süt ve süt ürünleri gibi yiyecekler yenmektedir. Dukan diyeti esnasında ilk evrede yenilebilecek yiyeceklerse şu şekildedir;

 • Dana eti ve balık eti
 • Tavuk eti ve hindi eti
 • Kepek Tahılı ve Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri

Bu diyet türünde ikinci evredeyse sadece ve sadece protein maddesi tüketimi yapılmaktadır. Bu diyet türünde yavaş bir şekilde diyet listesine sebzeler eklenmeye başlanmaktadır. Bu diyet türünde bezelye ve mısır yenmesi yasaktır.

Dukan 10 Gün Atak Kaç Kilo Verilir?

Dukan diyeti bir Fransız beslenme doktoru olan Pierre Dukan tarafınca hazırlanmış olan bir diyet türüdür. Bu diyet türündeki amaç tamamen az zamanda çabuk kilo vermeye dayalıdır. Bu diyet türü protein maddesi ağırlıklı olan bir diyet türüdür. Neredeyse bütün dünyaya şöhretini yaymış olan bu diyet türü kişiye açlık hissini unutturarak az zamanda çabuk kilo verdirmeyi amaçlamaktadır. Bu diyet türü 4 evreden oluşmaktadır.

Bu diyet türünün ilk evresi olan atak evresi 10 gün uygulanması gereken ve protein maddesi ağırlıklı beslenilmesi gereken bir evredir. Bu diyet türünün ilk evresi olan atak evresinde hayvansal yağların ve bitkisel yağların yenmesi yasaktır. Bu diyet türünün ilk evresi olan atak evresinde aynı zamanda tuz kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu diyet türünün ilk evresi olan atak evresinde yaklaşık olarak 10 ile 20 kilo arasında bir kilo verimi yaşandığını söylemek mümkündür. Bu diyet türünün ilk evresi olan atak evresinde tamamen kişinin bünyesinin değiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Dukan Diyetinin İlk Evresinde Neler Yenir?

Bu diyetin ilk evresinde genel olarak;

 • Dana eti ve balık eti
 • Tavuk eti ve hindi eti
 • Kepek Tahılı ve Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri gibi yiyecekler yenmektedir.

Bu diyet türünün ilk evresi olan atak evresi yaklaşık olarak ve biraz da kaç kilo verilmek istendiğine bağlı olarak 10 gün kadar sürebilmektedir. Bu diyet türünün ilk evresi olan atak evresinde vücuda sadece protein maddesi alımı gerçekleştirilmektedir. Yukarıdaki maddelerde yer almakta olan yiyecekler bu diyet türünün ilk evresinde oldukça fazla bir şekilde yenmesi gereken yiyeceklerdir.

 Bu diyet türünün ilk evresi olan atak evresindeki önemli nokta protein maddesi ağırlıklı beslenme biçimidir. Bu diyet türünde protein maddesi ağırlıklı yiyecekler her gün istenilen her saat alınabilmektedir. Bu diyet türünün ilk evresinde sadece kepek tahılı grubuna ait yiyecekleri yemek sınırsız olup karbonhidrat grubuna ait olan yiyecekleri yemekse yasaktır. Bu diyet türünün ilk evresi olan atak evresinde 2 kilo kadar kayıp olmaktadır.

Dukan Diyeti Nasıl Kişiler İçin Uygun?

Bu diyet türü bir Fransız beslenme doktoru olan Pierre Dukan tarafınca hazırlanmış olan bir diyet türüdür. Bu diyet türü genel olarak protein maddesi ağırlıklı olan bir diyet türüdür. Bu diyet türü dört evreden oluşmakta olan bir diyet türüdür. Olabildiğince az bir zamanda çabuk kilo verebilmek için bu diyet türündeki kurallara harfiyen uyum sağlanması gerekmektedir. Bu diyet türünün neredeyse dünya çapında şöhretinin yayılmış olmasının sebebiyse az bir zaman diliminde oldukça çabuk kilo verdirtiyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Pek çok diyet türü arasında özellikle bu diyet türünün oldukça fazla tercih ediliyor olması da bu yüzdendir. Ancak bu diyet türünü herkesin yapabilmesi mümkün değildir. Kan şekeri rahatsızlığı ve çeşitli böbrek rahatsızlıkları bulunmakta olan kişilerin bu diyet türünü uygulamamaları gerekmektedir. Çünkü bu tür rahatsızlıkları taşımakta olan kişilerin bu tür diyeti uyguladıkları takdirde hali hazırdaki rahatsızlıklarını tetikleme olasılıkları ve beraberinde başka rahatsızlıklara da sebebiyet verebilme olasılıklarının oldukça fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Dukan Diyeti Uygulama Esnasında Hangi Hususlar Dikkate Alınmalı?

Bu diyet türü protein maddesi ağırlıklı olan bir diyet türüdür. Bu diyet türünü şeker hastalığı, böbrek hastalığı, kolesterol rahatsızlığı, tansiyon rahatsızlığı, kalp hastalığı bulunmayan bütün herkesin uygulayabileceğini söylemek mümkündür. Bu diyet türü ilk uygulama zamanlarında yaklaşık olarak 3 ile 5 gün süreyle ağız kuruluğu gibi bir yan etki yapabilmektedir. Ancak bu geçici bir durumdur. Bu diyeti uygulama esnasında genel olarak şu hususlar dikkate alınmalıdır;

 • Günde 1,5 litre su içmeye özen gösterilmeli
 • Sıvı yağ ve katı yağ olan bütün yağlar tüketilmemeli
 • Hayvansal yağlar ve bitkisel olan yağlar tüketilmemeli
 • Bol yürüyüş yapılmaya özen gösterilmeli

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*