Epoksi Masa Nedir? Nasıl Yapılır?

epoksi masa nedir
epoksi masa nedir

Epoksi Masa Nedir? Nasıl Yapılır? Özel ağaçlardan alınan kütükler oyulup belirli bir şekil verildiğinde ortaya Poxy tablası çıkar ve ardından boşluklar epoksi malzeme ile doldurulur. Aynı zamanda çok güçlü bir yapıştırma gücüne sahip olan epoksi birçok alanda zemin kaplama ve tamir malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Epoksi masa nedir? Sorusunun cevabı olarak, Epoksi; aynı zamanda ısıya, neme ve darbelere karşı dayanıklı bir malzemedir diyebiliriz. Son yıllarda ev dekorasyonu ve ofis dekorasyonlarında öne çıkan epoksi masalar, estetik görünümün yanı sıra dekorasyonda da kullanışlı ve uzun ömürlü bir seçenek olarak görülmektedir.

Bu nedenle ev dekorasyonunda farklı bir tasarım yaratmak istiyorsanız epoksi masayı tercih edebilirsiniz. Epoksi masaların yapımında ahşap türü çok önemli bir yere sahiptir. Uzun ömürlü bir yapıya sahip olması için daha çok ağaç veya ceviz ağaçları tercih edilmektedir.

epoksi-masa-nedir-1
Epoksi Masa

Başlıklar

Epoksi Masa Nedir? Bir Masaya Kaç Kg Epoksi Gider?

Ceviz ağaçlarının dayanıklı yapıları ve estetik görünümleri ile özel masa ve mobilya imalatında en çok tercih edilen ağaç türüdür. Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilen ceviz ağacından yapılmış masalar ofisinizde ve evinizde oldukça estetik bir görünüm sağlar.

Epoksi masa nedir? Sorusu kapsamında, Epoksi masaların yapımında ceviz ağacı kullanılır ve epoksi malzeme dayanıklı bir yapıya sahiptir, bu nedenle diğer özel üretilmiş ceviz ağacından masalara göre daha uzun süre kullanılabilir. Epoksi masaların yapımında ahşabın cinsine çok dikkat edilmelidir. Nedeniyse her ağacın farklı renklerde ve desenlerinin de farklı olmasıdır.

Masa, sehpa ve benzeri işlerde şeffaf epoksi reçine tüketimi ürünün boyutu ile orantılıdır. Yapılacak masanın ölçülerini 1.50*0,90 olarak alırsak ortalama 25 kg 1 m2’dir. 30 kg’a kadar ultra şeffaf epoksi tüketimi olması gereklidir.

epoksi-masa-nedir-2
Epoksi Masa

Epoksi ile Masa Nasıl Yapılır?

Epoksi masa yapımında kullanılacak malzemeler şu şekildedir; Masa için kullanmak istediğiniz ahşap türünü, epoksi reçine ve sertleştirici vernik, oyma için el değirmeni, çizim için kurşun kalem, çeşitli aksesuar ürünleri kullanmanız gerekir. İsteğe bağlı aksesuarları ahşaba yapıştırmak için kullanılabilir.

Belirli bir şekle sahip bir ürün ortaya çıkarmak istiyorsanız seçeceğiniz ahşabın düzgün bir yapıya sahip olması oldukça önemlidir. Ancak bir şekil belirtmeden doğal bir görünüm oluşturacaksanız, pürüzsüz olmasa da olabilir. Pürüzsüz ahşaba çizdiğiniz şekli kurşun kalem ve el değirmeni ile oyarak şekil boyunca çukurlar oluşturmalısınız.

Çok fazla derinlik vermemeye dikkat ediniz. Ahşabınız 3 cm kalınlığında ise 1,5 cm kazmalısınız. Aksi takdirde epoksi reçineyi döktüğünüzde akmasını ve kirlenmesini önlemek için alt kısmında kalıp koruyucu kullanmanız gerekecektir. Bu nedenle ahşabın yarısını oyarak şekillendirmek daha pratik olacaktır.

Epoksi Neden Pahalı?

Uygulama kolaylığı, temizlik, hijyenik ve antibakteriyel, estetik görünüm, darbelere karşı dayanıklılık, çatlama yapmaz ve uzun süreli dayanıklılık gibi avantajlar, epoksi zemin kaplamayı özellikle geniş alanlarda en çok tercih edilen zemin kaplaması haline getirmiştir.

Tüm bu özelliklerinin yanında epoksinin maliyeti de zemin kaplama seçiminde önemli bir etkendir. Epoksi kaplamanın maliyeti birçok faktöre göre değişmektedir. Kaplanacak zeminin boyutu, zeminin doğası, kullanılacak epoksi malzemenin cinsi ve miktarı, istenilen kalınlık epoksi maliyetini doğrudan etkilemektedir.

Epoksi uygulanmadan önce zeminin düzleştirilmesi, kesilmesi ve temizlenmesi gerekiyorsa fiyat artar. Epoksi ile kaplanacak zemin ne kadar büyük olursa metrekare fiyatı da o kadar düşük olur. Epoksi kaplama ne kadar kalın uygulanırsa kullanılacak malzeme miktarı o kadar fazla ve epoksi maliyeti de o kadar yüksek olacaktır. Astar uygulamaları daha az maliyetli olurken, çok katmanlı uygulamalarda malzeme ve işçilik kullanımı fazla olacağından fiyat artmaktadır.

Epoksi Reçine ile Neler Yapılabilir?

Epoksi, kimyasal olarak çok güçlü ve dayanıklı bir yapıştırıcıdır. Kuruduktan sonra çok sert bir yapıya sahip olan ve yapıştırıldığı yüzeye sıkıca yapışan kimyasal bir maddedir. Epoksi reçine bu güçlü yapısıyla daha geniş kullanım alanına sahip olmaktadır.

Epoksi masa nedir? Sorusu kapsamında, yüzey kaplamaları ise zemin kaplamaları işlerinde de tercih ediliyor. Fabrika ve depo gibi alanlarda zeminler özel bir kaplama malzemesi ile kaplanması gerekli olup ve nedeni ise beton zeminlerin çok kısa sürede bozulması ve tadilat gerektirmesidir. Epoksi reçine ve epoksi kaplama malzemeleri kullanılarak yapılacak bir zemin kaplaması ile zemin uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*