Ombre Üstüne Boya Yapılır Mı?

ombre-ustune-boya-yapilir-mi
ombre üstüne boya yapılır mı

Ombre üstüne boya yapılır mı? Ombre üstüne boya yapılması mümkündür. Son zamanlarda saçlarda farklı tarzların ortaya çıkmasıyla beraber ombre boya da popülerlik kazanmaya başlamıştır. Özellikle de doğal bir görünüm kazanmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Ombre genel anlamda iki rengin birbirine kademeli olarak karışmasını ifade eder. Canlı ve hareketli renk tonları ile gölgeleri ışıktan karanlığa doğru çevirir. Mavi, kırmızı, pembe, kül rengi gibi renklerin saç uçlarına uygulanması yöntemidir. Ombreli saça tek boya kullanmak da mümkündür.

Ombre üstüne boya yapılır mı? sorusu kapsamında, evde veya güzellik salonlarında kolaylıkla yapılabilir. Farklı tarzlar arayanların ombre üstüne boya yapması söz konusudur. Fakat ombre üstüne yapılan boya ne yazık ki saç uçlarını yıpratabilir. Saç yapıları kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için kimi saçlarda bu yıpranma yaşanmazken, zayıf, yağlı ve cansız saçlarda daha fazla yıpranmaya yol açabilir. Dolayısıyla daha az yıpranma yaşanması adına evde değil de bakım merkezlerine gidilip güzellik uzmanından destek alınması önerilir.

Ombre üstüne boya yapılır mı? sorusuna cevap olarak, Ombre üstüne yapılacak boya saçların daha fazla yanacağı anlamına geldiği için yıpranmayı hızlandırır. Bu noktada güzellik uzmanları ombre yapılan saça 7 ay sonra boya yapılmasını önerir. Diğer yandan ombreli saça yapılan boya işlemi renk karmaşasını da ortaya çıkarabilir. Ombreden sonra saç ne zaman boyanır sorusuna da böylelikle 7 ay sonra cevabı verilebilir.

Çünkü saç renginin açık olduğu bölgede boya akarak daha açık hale gelir ve ombre olmayan yerler de ise daha koyu bir renk söz konusu olur. Dolayısıyla ombre üzerine düz boya ya da farklı renkte boyalar kullanılması zaman zaman olumlu sonuçlar doğurmayabilir. Saç yapısını iyi bilerek yapılacak işlemin bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Başlıklar

Ombre üstüne boya yapılır mı?

Ombre üstüne boya yapılır mı? Ombre saç Fransızca kökenli bir sözcük olup gölgelendirme anlamına gelir. Ombre işleminde saç uçları, saçın doğal renginden daha açık bir tonda boyanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, boyanın hangi tonları kullanılırsa kullanılsın önemli olan uyumlu renk geçişlerini sağlamak için doğal bir görünüm kazandırmaktır. Ombrede saç dipleri doğal halinde bırakılırken saç uçlarına doğru aşamalı olarak daha açık şekilde ton geçişini sağlamak esastır.  Bu yöntem ile saçlar daha canlı ve parlak bir görünüme sahip olur. Farklı stiller denemek isteyenlerin oldukça tercih ettiği bir yöntemdir. Bunun yanında yapılan ombre daha sonra çıkartılmak istendiğinde bunun için iki yöntem tercih edilebilir. Ombreden nasıl kurtulurum sorusunun cevabı yapılan ombrenin akıtılması ya da saçın uzamasını bekleyerek ombrenin kaybolması şeklindedir.

Son zamanlarda saç bakımına dair farklı tekniklerin ortaya çıkmasıyla beraber ombre işlemi de popülerlik kazanmaya başlamıştır. Fakat bu işlemi mümkün olduğunca profesyonel bir şekilde yaptırmak saçların yıpranmasını engelleyebileceği gibi daha güzel bir görünüm de kazanılmasını sağlar. Saçların yapısı farklılıklar gösterdiği için ombre işlemini yaptırmadan önce saçın uygun olup olmadığı bilinmelidir. Zayıf ve cansız saçlara bu işlemi yapmak yıpranmanın daha fazla olacağı anlamına gelir. Bu durumda saçın canlılığını arttırarak güçlenmesini sağlayan ürünler kullanıldıktan sonra ombrenin yapılması tavsiye edilir. Güçsüz saçlara yapılması istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Ombre Hangi Saçlar İçin Uygundur?

Ombre hangi saçlar için uygundur? Güçlü, canlı ve parlak saçlar için oldukça şık bir görünüm elde edilebilir ombre işlemiyle beraber. Herkes için uygun olan bir işlemdir fakat saçın yapısına bağlı olarak kimin de daha az yıpranmaya neden olurken kiminde de daha fazla yıpranmaya neden olur. Özellikle ombre öncesinde yapılan işlemlerde saçlar çok fazla yıpranmışsa hemen ombre yapılmayıp bir süreliğine ertelemek gerekebilir. Ombre üzerinde bir ya da iki renk denenmesi mümkündür. İsteğe göre daha fazla boya da yapılabilir. Saçın doğal renginin açık tonları seçilebileceği gibi mavi, kırmızı, pembe gibi daha açık ve canlı renklerde de yapılabilir. Ombre üzerine kumral boya ise en çok tercih edilen renklerdendir. Bunun yanında ombre üstüne cila yapılması da mümkündür.

Eğer yapılan ombre işlemi beğenilmemişse ya da çıkartılmak isteniliyorsa bunun için yapılan ombrenin akıtılması veya saçın doğal halinde uzamasını bekleyerek ombrenin kendiliğinden kaybolması mümkün olabilir. Sarı ombre nasıl kapanır sorusuna da bu şekilde bir cevap verilmesi mümkündür. Ombre işlemi yapılmadan önce saçlara nemlendirici bir krem sürülmesi tavsiye edilir. Böylelikle daha kolay bir şekilde işlem yapılabilir. Her saç yapısına uygun olarak ombre işlemi yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta bunu profesyonel bir uzmana yaptırmaktır. Çünkü evde yapılması halinde yanlış bir işlem sonucunda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Ombre Nasıl Yapılır?

Ombre üstüne boya yapılır mı? Ombre nasıl yapılır? Ombre yapmaya başlanmadan önce saçta denenecek ton seçiminin netleştirilmesi gerekir. Burada kişinin tercihine bağlı olarak her renk ve ton seçilmesi mümkündür. İstenilmesi halinde saçın doğal renginin birkaç ton açığı da tercih edilebilir ya da farklı bir renk tonuna da belirlenebilir. Özellikle daha canlı ve farklı görünüm yapmak isteyenler mavi, kül rengi, sarı, pembe gibi renkler de seçmektedir. Buradaki tercih tamamen kişiye bağlıdır. Renk ve ton seçimi yapıldıktan sonra saçların ombre yapılacak uçlarına krepe işlemi uygulanır. Kullanılacak krepenin yoğunluğu saçlardaki canlılığı ve parlaklığı belirleyen faktördür. Az krepe kullanılması ton geçişlerinin daha keskin ve yoğun olmasını sağlarken, fazla krepe kullanılması durumunda ise ton geçişleri belirsiz ve cansız görülür. Krepe işlemi tamamlandıktan sonra da saç uçlarına balyaj işlemi uygulanarak ombre sonlandırılmış olunur.

Saç yapısının iyi bilinmesi durumunda yapılacak ombre işlemi daha olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bilinçsiz yapılan bir ombre işlemi ne yazık ki istenilen sonucu ortaya çıkarmaz. Dolayısıyla profesyonel bir uzman tarafından yapılması tercih edilmelidir. Ombre işlemi ile saçlar daha canlı, daha parlak ve ışıltılı bir görünüm kazanmış olur.

Ters Ombre üstüne boya yapılır mı?

Ters ombre adından da anlaşılacağı üzere ombre işleminin tersten yapılması şeklinde gerçekleştirilir. Ters ombrede saç uçlarından değil saç diplerinden başlanarak yapılan bir işlem söz konusudur. Amaç saç diplerinden saç uçlarına doğru ton geçişini sağlamaktır. Saç uçlarından saç diplerine doğru gidildikçe koyulaşan bir ton hakimdir.  Bu da kişilerin tercihine bağlı bir durumdur. Hem saçın doğal rengindeki tonlarının kullanılması hem de pembe, sarı, mavi gibi farklı renklerin kullanılması mümkündür. Geri kalan işlemler ise normal ombre ile birebir aynıdır. Tek fark saç uçlarından değil de saç diplerinden başlanmasıdır.

Saç bakımı oldukça önemli bir konudur. Saçların daha canlı, parlak ve şık bir görünüm kazanması için gereklidir. Bunun yanında güvenilir ve kaliteli ürünlerin kullanılması sayesinde saçın ihtiyacı olan değerleri alması sağlanır. Her dönem için saç bakımı önem kazanmıştır. Zaman içerisinde farklı yöntemler ve farklı stiller denenmiştir. Bu yöntemlerden birisi de ombredir. Özellikle de doğal bir görünüm kazanmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Bu yöntemler beraber güçlü, canlı ve parlak saçlar için oldukça şık bir görünüm elde edilebilir. Ombrede saç dipleri doğal halinde bırakılırken saç uçlarına doğru aşamalı olarak daha açık şekilde ton geçişini sağlamak esastır.

Yazımızda Ombre üstüne boya yapılır mı? sorusuna cevaplar verdik. Sizlerin de bu konu hakkında fikir ve tavsiyeleriniz varsa bizlere yorum bölümünden ulaştırabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*