Sağlık Ocağı Doktor Maaşları Ne Kadar?

sağlık ocağı doktor maaşı
sağlık ocağı doktor maaşı

Sağlık Ocağı Doktor Maaşları Ne Kadar? 2023 cari pratisyen hekim maaşları; Kıdem, hizmet alanına göre değişir. Ayrıca uygulamaya konulan puanlama sistemi aile hekimlerinin maaşlarına da etki etmektedir. Pratisyen hekimler, Türkiye’de birinci basamak sağlık hizmeti vermekten sorumlu sağlık çalışanlarıdır.

Tıp öğrenimini başarıyla tamamlayan hekimler pratisyen hekim olarak çalışmak için başvurabilirler. 2023 için mevcut pratisyen hekim maaşları, uzmanlara kıyasla daha düşüktür. Genel pratisyenler, özellikle genç profesyoneller daha düşük maaş alıyor. Hizmet süresi arttıkça maaş belirli bir oranda artmaktadır.

Aile hekimi olmak istiyorsanız bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekiyor. Bu eğitim sonunda hekimler aile hekimliği uygulayabileceklerine dair sertifika almaktadırlar. Ayrıca aile hekimliği bir uzmanlık dalı olarak okunabilir. Pratisyen hekim olarak eğitimlerini tamamlayanların pratisyen hekimlere göre bir takım avantajları vardır.


Pratisyen hekimler arasında maaş farkı olabilir. Aynı zamanda uzmanlara seçim sürecinde belirli haklar verilmektedir.

saglik-ocagi-doktor-maasi-ne-kadar

Başlıklar


Pratisyen Hekim Maaşı 2023 ne kadar?


2023 yılında pratisyen hekimler için 1/4 maaş için bulunan en düşük tutar 23.566 TL olarak bulundu. Ancak bu miktarı aşmak mümkündür. Örneğin doktorun kıdemi 25 yıldan fazla ise 35.000 TL ve üzeri ödeme alabilmektedir.


Puan sistemine göre maaş artışı söz konusu olabilir. Aylık olarak belirlenen puanlar; Toplum sağlığı merkezinin bulunduğu yerin nüfusuna bağlıdır. Nüfusun fazla olduğu yerlerde pratisyen hekimler çok sayıda hastaya bakmak zorundadır.

Doktor puanı 1000’in altında ise maaş 23.566 TL’dir. Ancak 1000 puanı aşan durumlarda 30.000 TL ve üzeri maaş almak mümkündür.


Pratisyen hekim bekar ise maaşına herhangi bir fark uygulanmaz. Ancak evliliğin durumuna göre maaş artışı söz konusudur. Eşi çalışmayan pratisyen hekimlerde bu artış daha fazladır. Çocuğu olan pratisyen hekimler için bir artış daha planlanmaktadır.

Mesleğe yeni başlayan doktorlar da alt limitten ödeme alıyor. İş yerinde daha fazla zaman geçirdiğinde bu durum değişir. Maaşlar kıdeme göre artar. 2023 yılında mevcut pratisyen hekim maaşları da sağlanacak diğer yan haklara dayalı olacaktır.

saglik-ocagi-doktorlari-ne-kadar-aliyor


Aile Hekimi Maaşlarını Etkileyen Faktörler Neler?


Bir pratisyen hekimin maaşını etkileyen birçok faktör vardır. Bu noktada aşağıdaki gibi pek çok detaydan bahsetmek mümkün: B. çalıştıkları şehirler ve tedavi edilen hasta sayısı.

Genel olarak maaşı etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sistemdeki kayıtlara göre incelenen hasta sayısı
  • Çeşitli ücret kesintileri
  • Düzenli maaş artışları
  • Birinci basamak sağlık merkezlerine yapılan harcamalar
  • İş yerindeki çalışma süresi
  • Puan sistemine göre hesaplanan toplam puanlar
  • Muayene sırasında kullanılan malzemeler için hesaplanan miktar
  • Evlilik sonrası ödemeler, eşin çalışma durumu, çocuk sayısı

Yukarıda sıralanan unsurlar aile hekimi maaşlarında önemli rol oynamaktadır. Bazı aile sağlığı merkezleri normal hastanelerden daha fazla hasta kabul etmektedir. Hasta yoğunluğu ilçeden ilçeye bile değişebilmektedir. Bu nedenle pratisyen hekimlerin yoğunluğu maaşlarına yansımaktadır.

Buna karşılık gelen bir artış, trafiğin yoğun olduğu bir bölgede çalışan doktorların maaşlarına da yansımaktadır. Ayrıca hekimler toplum sağlığı merkezlerinde kullanılmak üzere materyaller de temin etmelidir. Hekimlere bu malzemelerin parasal değeri kadar maddi destek sağlanacak.

2023 Pratisyen Hekim Maaşları


Pratisyen hekimler için 2023 aile hekimi maaşlarının en az 19.079 TL olduğu tahmin ediliyor. Pratisyen hekimler uzmanlık eğitimi almadan tıp fakültesi mezunudur. Uzmanlaşmak istemeyenler veya başka bir nedenle genel tıp yapmak isteyenler olabilir.

Pratisyen hekimler başvuru üzerine pratisyen hekim olarak hareket edebilirler. Bunun için öncelikle belli bir eğitimden geçmeleri gerekiyor. Eğitimlerini tamamlayanlar ihtiyaç sahibi bölgelerden seçim yapıyor. Bu tercihin sonucuna göre bir halk sağlığı merkezinde çalışmaya başlarlar.

GP maaşları işe başladıklarında düşüktür. Maaş zamanla artar. Çok kalabalık bir alanda çalışan pratisyen hekimlerin maaşları nispeten daha yüksektir.


2023 Pratisyen Hekim Uzman Maaşları Ne Kadar?


2023 yılı Pratisyen Hekim Uzman maaşları 23.566 TL’dir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*