Aslan ve Yavrusu Masalını Oku

aslan ve yavrusu masalını oku
aslan ve yavrusu masalını oku

Aslan ve Yavrusu Masalını Oku ! Günlerden bir gün küçük bir aslan yavrusu varmış. Aslan yavrusu annesinin karnından doğmuş fakat annesi onu kendi etrafından hiç ayırmamış. Yavrusu belli bir yaşa gelene kadar ona göz kulak olmuş.

Öyle ki, onu ne tilkiler ne sırtlanlar alıp götürmek istemiş fakat annesi onu her defasında korumuş kollamış ve onlara hiç unutamayacağı dersler vermiş. Yıllar geçmiş ve aslan yavrusu büyümüş. Annesi onu karşısına alarak:

 • Oğul, artık büyüdün. Ormanların efendisi olmak için var git ve krallığını doya doya yaşa.
 • Anne ben senin yanından ayrılmak istemem. Sen yıllarca bana baktın. Avlanmayı, insanlardan ve tilkilerden uzak durmayı, kendi başıma nasıl ayakta duracağımı öğrettin. Ama ben seni çok özleyeceğim, sensiz ben buraların kralı olsam bana ne fayda. Sen de yanımda ol.
 • Olmaz oğul, sen benim oğlumsun, seni çok severim fakat yaşaman gereken bir hayat var. Dediklerimi kafanın içine iyi kazı oğul. Dostlarını iyi seç, her gördüğünü dost sanma, arkadaşlarını çok iyi tanısan da onlara güvenme. Seni arkandan vurmak için fırsat kollarlar oğul.
 • Tamam anneciğim. Nasıl istersen öyle olacağım. Dostlarımı dikkatle seçeceğim.

der ve annesinin yanından ayrılır. Birkaç saat ağaçların arasında dolanır ve artık hayatını yalnız geçireceğini düşünür. Buna üzülmeye başlarken tam o sırada birkaç adet tilki görür. Tilkilerin yanına doğru ilerler, sonuçta onların ters bir hareketinde kendini nasıl savunacağını ve onları nasıl korkutacağını annesi iyi öğretmiştir. Tam tilkilerin yanına ilerlerken tilkiler onu görür ve birkaç adım geri çekilirler. O ise hem tatminkar hem de buruk bir tavırla:

 • Neler yapıyorsunuz burada tilki kardeşler.

der o sırada tilkilerin içerisinden bir tanesi bir adım ona yaklaşır ve

 • Sohbet ediyoruz aslan kralımız. Sen neler edersin buralarda? Der.
 • Hiç kendi kendime geziyorum. Ailemin yanından ayrıldım kendime kralı olacağım bir orman arıyorum.

O sıra da tilki aslanın henüz genç olduğunu görerek onu gözüne kestirir.

 • Adın nedir aslan kral?
 • Adım Tito tilki kardeş, senin adın nedir?
 • Benim adım ise Tilki’dir. Ailem bu ismi koyarken bütün tilkilerin ne kadar asil ve kurnaz olduğunu bilerek koymuşlar. Benimde öyle olmamı ummuşlar fakat ben kurnaz değilimdir, aslanlarla kardeşlik, kaplanlarla dostluk ve sırtlanlarda düşmanlık yaparım. Sizin dostunuz olmak isterim.

Der ve aklındaki hain planı devreye sokar. Amacı aslanı öldürerek grubuna ve akrabalarına bütün tilkilerin intikamının nasıl alınacağını göstermektir. İlk aşama bellidir, aslanın en yakın dostu olacaktır.

Bu iki dost beraber yola çıkarlar, yürürler, köyler geçerler, ormanlardan ormana uzun bir yürüyüş yaparlar. Bir gün yolda yaşlı bir aslana denk gelirler. Yaşlı aslan onlara:

 • Bir tilki ile aslanın beraber gezdiği nerede görülmüş. Hey ormanların kralı aslan oğlum sen sen ol dostunu iyi seç, hele bir tilki ile dost isen ayağınla atacağın adımlara iki kere bak.

Yavru aslan ise burun kıvırarak:

 • Sen bizi kıskanıyorsun yaşlı adam. Senin hiç dostun yoktur diye bizlerinde mi olmasın. Tilki kardeşim ile günlerdir yolculuk yapıyorum ben. Bana arkadaşlık ve kalenderlik ediyor. Hem biz artık aslan ve tilki ilişkilerinde yepyeni bir dönem başlatıyoruz. Artık düşmanlık yok. Kardeşlik var.

Tilki ise sahte arkadaşının ona tam destek güvendiği sonucuna varır. Artık bu aslanların en  safını planının en kötü evresi ile tanıştıracaktır ve tüm aslanlardan intikamlarını almak için bir adım daha ileri gidecektir.

 • Gel Tito. Biz iki dost olarak gidelim buradan. Bu yaşlanmış aslan yalnızca öğütler verir, bir adet ceylan istesek, vermez.
 • Doğru dedin Tilki kardeşim. Görüşürüz yaşlı aslan. Her kuşun eti yenmez unutma.
aslan-ve-yavrusu-masalini-oku

Yolları ayrılır yaşlı aslan ile bu iki sahte dostun. Tilki ile Tito bir köye varırlar. Yol biraz insan yoluna benzemeye başlar. Burası insan yapımına benzemektedir. O sırada tilki aslana yollarının ayrılması gerektiğini söyler. Tito’ nun yolun solundan, kendisinin ise sağından gideceğini, on dakika sonra tekrardan yollarının birleşeceğini söyler. Tito annesinin sözlerini hatırlar bir anda.

Ya gerçekten tilki ile dost olunmaması gerekiyorsa. Tilkiye emin olup olmadığını sorar. Tilki ise adı kadar emin olduğunu söyler. Tam bu sırada yaşlı aslan tekrar ortaya çıkar ve tilkiye aslana gitmesi gereken yoldan gitmesini söyler. Tilki ise kabul etmez. Bunu gören aslan yavrusu Tito şaşırır. Neden gitmiyorsun tilki kardeş diye sorar. Tilki cevap veremez.

Yaşlı aslan tilkinin üzerine doğru yürür ve tilki yolun soluna doğru kaçar. Ama her uzaklaştığında tilkinin acı sesi gelir. İşte Tito burada anlar ki annesinin öğütlerini hayatı boyunca hep dinlemelidir ve tilki ile asla dost olmamalıdır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*