Kalanşo Çiçeği Bakımı

kalanşo çiçeği bakımı
kalanşo çiçeği bakımı

Kalanşo çiçeği bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.  Sarı, beyaz, pembe ve turuncu renkte çiçek açan bu bitti genellikle iç mekânlarda kullanılır. Bakımı ama basit olduğu için insanlar tarafından tercih edilen bir çiçek çeşididir. Işık ve aynı zamanda aydınlık olan yerleri seven bir bitkidir.

Kalanşo çiçeği bakımı kapsamında, eğer iç mekânda tercih edecekseniz ışık ve aydınlık olan bir odayı tercih etmeniz çiçeğiniz açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanı sıra çok sıcak ortamı sevmediğinden dolayı kalorifer ve soba gibi ısı seviyesi yüksek olan yerlerde tutmanız gerekir. Bu çiçeğin doğrudan güneş ışığı alması da çiçeğini olumsuz bir şekilde etkilenmesini sağlar.

Başlıklar

Kalanşo Çiçeğinin Bakımı

Kalanşo çiçeği bakımı kapsamında, Kalanşo çiçeğinin bulunduğu ortam en az 5 derece olmalıdır. Soğuk ortamlarda çok fazla kalamaz ve kısa bir süre içerisinde kurumaya başlar. Aynı zamanda kış mevsiminde bu çiçeği çok fazla sulamanız önerilmez.

Yaz mevsiminde haftada 2 defa sulama işlemini gerçekleştiriyorsanız kış mevsiminde ise sulama işlemini haftada bir defaya indirmeniz gerekir. Toprağını düzenli bir şekilde kontrol ederek nemli tutmanız çiçeğinizin büyümesi ve gelişmesi için iyi olacaktır. Çiçeğinizin sağlıklı olması ve böceklenmemesi için senede birkaç defa bitki ilaçları kullanmanız gerekir.

Kalanşo Nerede Durmalı?

Kalanşo çiçeği bakımı kapsamında, bu çiçek görüntü bakın bundan güzel olan bir çiçek türüdür. Peki Kalanşo nerede durmalı? 

  • Çiçeğinizin gelişmesini istiyorsanız ışık ve aynı zamanda aydınlık olan ortamda çiçeğinizi bulundurmanız gerekir.
  • Karanlık ortamları hiç sevmez ve karanlık ortamlarda kaldığında kısa süre içerisinde kurumaya başlar.
  • Aynı zamanda bulunduğu ortamın sıcaklık seviyesi de son derece önemlidir.
  • Aşırı sıcak ve aynı zamanda aşırı soğuk bölgeleri sevmez ve hemen olumsuz bir şekilde etkilenir. 
kalanso-cicegi-bakimi

Kalanşo Çiçeği Nasıl Çiçek Açtırılır?

Kalanşo çiçeğinin çiçek açmasını istiyorsanız öncelikle ilk olarak bakımını düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Eğer bakımını düzenli bir şekilde yaparsanız bazı dönemlerde çiçeklerini açacaktır. Bakımını aksattığınız zaman ise hemen kuru maya ve solmaya başlar.

Kalanchoe Çiçeği Balkonda Yetişir mi?

Kalanchoe çiçeği birçok kişi tarafından beğenilen ve tercih edilen çiçek türüdür.  Birçok yerde rahatlıkla yetişebilir ancak bulunduğu ortamın çok sıcak ve soğuk olmaması şarttır. Genellikle iç mekanlarda tercih edilir ancak eğer balkonunuz kapalı ise orada da rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Ancak eğer balkonunuz açık ise kış aylarında balkonda duramaz

Kalanşo Nasıl Canlandırılır?

Kalanşo çiçeği hassas yapıya sahiptir ve bakımlarının aksatılmaması gerekir. Peki, kalanşo  nasıl canlandırılır.

  • Eğer bitkiniz solduysa yapmanız gereken orta sıcaklıkta bir ortamda bekletmek ve düzenli bir şekilde sulamak olmalıdır.
  • Bulunduğu ortamın ise aydınlık olması ve doğrudan güneş ışığı almaması şarttır.
  • Bu ortamlarda kısa bir süre içerisinde solan ve kurumaya başlayan çiçekleriniz canlanacak tır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*