Satranç Stefan Zweig Kitap Özeti

Satranc-Stefan-Zweig-Kitap-Ozeti
Satranç Stefan Zweig Kitap Özeti

Satranç Stefan Zweig Kitap Özeti arayanlar için güzel bir yazı hazırladık. New York’tan Buenos Aires’e giden bir yolcu gemisinde yolcular arasında bulunan bir milyoner, dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic’e bir ücret karşılığında satranç oynamayı teklif etmektedir. İkilinin maçını izleyen Avusturyalı Dr. B’yi, maç boyunca kendine hâkim olamadı ve şampiyonla görüşmesi önerildi. Satranç Stefan Zweig Kitap Özeti için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Başlıklar

Satranç Stefan Zweig Kitap Özeti

Bir gün Gestapo tarafından bir otel odasına kapatılan, uzun süre bu odada yalnız kalan ve oyalanacak hiçbir şeyi olmayan ve sadece sorgulamak için uzaklaştırılan Dr. B, olayın tüm inceliklerini öğrenmiştir. Bu oyunu bir gün gizlice bulduğu bir satranç kitabından aldı. Satranç tahtası ve taşları yoktur, ancak önce ekmekten yapılmış satranç taşlarıyla oynayarak ve sonra tamamen hafızasında oynayarak kurumsal bir satranç ustası olur. Ancak bu tutku nedeniyle sinir krizleri ve beyin ağrıları yaşar. Tesadüfen karşılaştığı bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren Dr. Chess, görünüşe göre B’nin hikayesidir ama aslında bir veda mektubudur.

Stefan Zweig tarafından Brezilya’da sürgündeyken yazılan ve intiharından birkaç ay önce Şubat 1942’de tamamlanan satranç, nasyonal sosyalist tehlikede Avrupa kültürünün yok oluşuna işaret ediyor. Avrupa kültürüne veda etmeyi seçen Zweig’in son eseri Satranç, gergin bir olay örgüsü ve kahramanın ruhsal gelgitlerinin dokusu ile kısa ama etkileyici derecede olağanüstü uzun bir hikayedir. Satranç, Stefan Zweig’in dünyaya vedası gibidir. Ölmeden önce yazdığı son eseri olan satranç, bizler için farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 Kitap iki arkadaşın New York’tan Buenos Aires’e giden bir gemiye binmesiyle başlıyor. Gazeteciler de gemide çünkü dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic de bir turnuva için Buenos Aires’e gidiyor. Aslında Mirko Czentovic, erken yaşta anlama ve konuşma gibi birçok yönden zorluklar yaşayan bir köylüdür. Çocukken, her akşam rahip olan babası ve arkadaşının oynadığı üç elli satranç maçlarını düzenli olarak izleyerek satrancı öğrendi. Bir akşam, babasının işi bittiğinde ve arkadaşının satrancı bitmediğinde, Mirko babasının yerini alır ve o eli ve sonraki iki eli kazanır.

Satranc-Stefan-Zweig-Kitap-Ozeti

Babası buna çok şaşırdı ve sonra herkese yeteneğini göstermek için şehir satranç kulübüne gittiler. Böylece büyük bir üne kavuşan Mirko Czentovic, nihayet dünya şampiyonu olarak ününün zirvesine ulaşıyor. Ama satranç oyunu bitip masadan kalktığında, etrafındakilere çocukluğunun aptal gözleriyle bakar ve gazetecilere saçma sapan, anlaşılmaz cevaplar verir. Bu nedenle gazetecilerle ve çevresindekilerle satranç dışında konuşmaz.  Gün geçtikçe de uçaktaki yolcular arasında bir satranç şampiyonunun da olduğu duyulur.

 Bunu duyan bir milyoner petrol patronu olan Mc Connor, Czentovic’e para karşılığında bir satranç eli teklif eder ve Czentovic’te bu teklifi memnuniyetle kabul eder. Ancak Czentovic’e karşı, o sırada mevcut olan tüm satranç severler birlikte oynayacak. Rakibinin hamle sırası geldiğinde, Czentovic salonun en altındaki masaya gidiyor ve oturuyor. Sonunda, rakiplerini sadece kırk saniyede mat ediyor. Ancak yenilgiyi sindiremeyen McConnor, Czentovic’e başka bir el teklif ediyor. Beklenmedik bir kişi tekrar yenmek için yolda belirir. Onlara yapacakları hamlenin yanlış olduğunu ve eğer bu hamleyi yaparlarsa birkaç hamleden sonra mağlup olacaklarını ve doğru hamleyi yapmalarına izin vereceklerini söyler. Bu her hamlede devam ediyor ve Czentovic ile berabere kalıyorlar.

 Buna oldukça şaşırıyorlar ve mutlu oluyorlar. McConnor’ın adı Dr. Arkadaşlarına kendisinin B. olduğunu ve Czentovic ile tek başına oynamanın bedelini ödeyeceğini söyler. Ama ya Dr. B. Oyun biter bitmez utangaç ve pişman olur. 25 yıldır satranç oynamamış olmanın imkânsız olduğunu söyleyerek ayrılıyor. B.’nin Czentovic’i yenmesini isteyen Dr. McConnor ve diğerleri, Dr. B’yi ikna etmek için içlerinden birini güverteye gönderir. Dr. B bunları yapmayacağını söyleyerek, hikayesini anlatmaya başlamaktadır:

Yıllar önce, babasıyla birlikte bir hukuk firması işletirken hükümetle gizli anlaşma yapmaktan tutuklandı. Ama hapsedilmek yerine, sadece bir koltuk, bir dolap, bir lavabo ve küçük bir parmaklıklı penceresi olan küçük, alçak tavanlı bir odada tutuluyor. Başta hiçbir sıkıntısı olmamasına rağmen, zamanı ve saati bilmeyen, yemeğini getirmekten başka bir şey yapmayan ve onunla tek kelime konuşmayan bir gardiyan görünce, tüm beyin fonksiyonlarını kaybetmeye başladı ve izlemeye başlamıştır.

Zamanının tüm ayrıntılarını ezberlediği pencereden duvara zaman zaman sorguya çekilir, hiçbir şey yapmamaktan dolayı zayıflayan beyni ve düşünme gücü ile sorgulama sırasında hiçbir şeyi kaçırmamaya çalışır. Bir gün sorgu için beklediği odada duran bir asker ceketinin içinde bir kitap görür ve onu çalar. Çok mutlu çünkü bunca zaman içinde ilk defa beynini çalıştıracak bir aktivite yapmıştır. Hücresine geldiğinde kitabı açar ve bunun bir satranç oyunları kitabı olduğunu görür.

İlk başta hayal kırıklığına uğrasa da yaptığı ekmek parçaları ve satranç tahtası olarak kullandığı damalı yatak örtüsü ile kitaptaki tüm oyunları oynamaya başlar. Zamanla tahtalara ve taşlara ihtiyaç duymadan zihninde satranç oynamaya başlar. Ama bir süre sonra takıntı olmaya başlıyor. Uyumak, satranç oynamak ve kendi kendisiyle oynamak dahil tüm zamanını geçirmeye başlar. Ancak bu sefer kendisi ile oynarken mağlup olunca kendine kızmaya başlar. Oynarken çok heyecanlanıyor. Bir kez daha kendini döverek sinir krizi geçirdi ve eliyle bardağı kırdı ve elini kesti.

Sonra hastaneye götürülür. Doktor onun soyadını bildiği için bir şekilde onu oradan çıkarır. Artık özgürdür, ancak gemideki maça kadar bir daha satranç oynamamaya kararlıdır. Hikâyenin sonunda, Czentovic ile başka bir el oynamayı kabul eder. Ertesi gün Czentovic yenileceğini ilk elden anlayınca vazgeçer ve Dr.B. Başka bir el alır. Ama yine çok heyecanlanmaya başladı. Sonunda, öfke nöbeti tekrarladığında bilincini geri kazanır ve oyunu bırakır. Czentovic’i masanın üzerindeki satranç taşlarıyla baş başa bıraktı. Tesadüfen karşılaştığı bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren Dr. Chess, görünüşe göre B’nin hikayesi.

 Ama aslında bir veda mektubudur. Stefan Zweig tarafından Brezilya’da sürgündeyken yazılan ve intiharından birkaç ay önce Şubat 1942’de tamamlanan satranç, nasyonal sosyalist tehlikede Avrupa kültürünün yok oluşuna işaret ediyor. Avrupa kültürüne veda etmeyi seçen Zweig’in son eseri Satranç, gergin bir olay örgüsü ve kahramanın ruhsal gelgitlerinin dokusu ile kısa ama etkileyici uzun bir hikayedir. Satranç kitabı okuyucuya yalnızlık duygusunun bireye karşı kullanılabilecek en kötü silah olduğunu anlatmaya çalışmaktadır.

Sizler için Satranç Stefan Zweig Kitap Özeti yazımızı paylaştık. Sizlerin de kitap hakkında fikir ve görüşleriniz varsa bizlere yorum olarak ulaştırabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*