Kordon Kanı Saklama

kordon-kani-saklama
kordon kanı saklama

Kordon kanı saklama neden önemli? Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri… Günümüzde birçok insan, son zamanlarda bilimin ve teknolojinin ilerlemesinden güç alarak gelecekte yaşanabilecek ve başımıza dert açacak hastalıkların tedavisi için yeni yollar arıyor ve uyguluyorlar. Kas, sinir ve kan hücreleri gibi hücrelere dönüşebilen kordon kanı, zengin kök hücreleri içerisinde barındırıyor. Kalıtsal ve genetik hastalıkların, küçük yaşlarda tedavi edilebilmesine imkân tanıyor. Kordon kanı saklama bankaları artık her ülkede kurulmaya ve sağlık bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla teşvik edilmeye başlandı.

Kordon kanı saklama kapsamında, 1980 yılında bir grup bilim insanının kordon bağında bulunan zengin kök hücreleri keşfetmesi, günümüze kadar diğer devletlerinde bu araştırmaya destek vermesiyle gelişmiş, araştırmaya dahil olan diğer bilim insanlarının daha farklı buluşlarıyla şu an ki son şeklini almıştır. Halen daha geliştirilmekte ve daha detaylı araştırmaların yapıldığı kordon kanı sayesinde ileri ki günlerde kullanımı yaygınlaşarak, herkesin kolaylıkla ulaşabileceği ve saklayabileceği bir tedavi yöntemi olacaktır. Tabi bu saklamanın belli kuralları ve ücreti bulunmaktadır.

Başlıklar

Kordon kanı saklama ücreti ne kadar?

Kordon kanı saklama son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş ve birçok aile, bebeklerinin ileride kök hücre tedavisiyle iyileşebilme imkanını göz önüne alarak, Kordon kanı saklama ücreti 2022 fiyatlarını araştırmaya başlamış ve birçok makale okuyup konu hakkında bilgi edinmeye çalışmışlardır.

 Kemik iliğine benzer kök hücrelere sahip olan kordon kanı, saklama oranının kemik iliğine göre daha kolay olması ve doğuştan gelen, doğanın vermiş olduğu sağlıklı hücreleri belli bir zaman sonra ihtiyaç olduğunda kullanmaya olanak sağladığı için daha çok tercih edilmiştir. Ortalama olarak aylık 1000-1500 Amerikan doları ve her bir yıl için ciddi miktarlarda ücret talep edilmekte. Dünyada şu an için 150 000 adet kordon kanı muhafaza ediliyor ve yaklaşık bütçe 300.000.000 Amerikan dolarını buluyor.

Kordon kanı kaç yıl saklanabilir?

Teknolojinin ve bilimin ilerlemesinden dolayı kordon kanı ortalama 15 yıl kadar saklanabiliyor. Saklama süresinin kısa olması bazı sorunları ortaya çıkarsa da çoğu ebeveyn tarafından tercih edilebiliyor. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı kordon kanı Bankası yeni teşvikleri ile ve yaptığı bazı projeler ile kordon kanının saklanması için vatandaşları bilgilendiriyor.

 Bakanlık haricinde özel hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının da bu kapsamda vermiş olduğu hizmetlerden insanlar yararlanabiliyor. Acıbadem kordon kanı saklama ücreti özel hastaneler içerisinde önde gelen kordon kanı bankasına sahip. Ayrıca On kim Kordon Kanı saklama ücreti de bir diğer sağlık kuruluşu.

kordon-kani-saklama

Kordon kanını saklamak mantıklı mı?

Son dönemlerde genel olarak duyduğumuz ve sıkça kulağımıza gelen, özellikle çocukluk dönemlerinde ne çok karşılaşılan lösemi, bir diğer adı ile kan kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Kalıtsal ve genetik bazı hastalıkların tedavisinde kullanılması öngörülse de saklanan kök hücre vücudun daha önceden ayrılmış bir parçası olduğundan dolayı, hastalıklı kök hücre ile tedavi tercih edilmemektedir.

Sadece, daha sonradan hücrelerde bozukluk olan hastalıklarda kullanılması daha uygun olacağı değerlendirilmektedir. Kordon kanı saklanmasından bugüne kadar toplam iki adet kordon kanı kullanılmış ve başarılı bir şekilde nakil gerçekleşmiştir. Altı bine yakın hasta, kan bağışçıları tarafından verilen kök hücreler sayesinde tekrar sağlıklı hayatlarına kavuşmuşlardır. Bu yüzden birinci derece akrabalardan alınan sağlıklı hücreler tedavide daha başarılı sonuçlar alınmasında etkili olacaktır.

Kordon kanı saklamak hangi hastalıklarda kullanılır?

  • Çocukluk çağında daha ön planda olan, lösemi ve lenfomaları
  • Kemik iliği hastalıkları
  • Kalıtsal kan hastalıkları; Akdeniz anemisi vb.
  • Kanser hastalıkları; ALL, AML, CLL Retinoblastoma
  • Metabolik düzensizlikler

Gibi hastalıklarda, kök hücre tedavisinin kullanımı diğer kullanımlara göre, oransal olarak daha etkili olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Kordon kanı saklama yorumları yapan kişiler birbirleriyle etkileşim halinde olduğundan, başlarından geçen hikayeleri, tecrübelerini paylaşarak diğer insanlara ilham oluyor ve yol gösteriyorlar.

Kordon kanı saklama hususunda bir diğer önemli bilgi ise; Hastalıklarda ve kullanılan kök hücre tedavilerinde özellikle kemik iliği nakillerinde doku uygunluğu 6\6 istenir iken kordon kanı nakillerinde bu oran 6\5 hatta 6\4’lere kadar düşmektedir. Nakil sonrasında tedavinin başarı oranları bu sayede çok yüksek olmaktadır. Kemik iliği belli bir yaş grubundan alındığı için bazı radyasyon ve ilaç türlerine maruz kalmıştır. Kordon kanı doğal olarak ilk andan itibaren saklandığı için, hiçbir kimyasala veya radyoaktif elemente maruz kalmamış hücrelerdir. Bu sebeple en çok tercih sebebi olmasında ki temel budur.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*