Protein Ağırlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

protein-agirlikli-diyet
protein ağırlıklı diyet

Protein ağırlıklı diyet nasıl yapılır? Protein ağırlıklı diyet, sağlıklı diyet programlarından biridir. Sağlıklı bir beslenme programında alınması gereken besinler 6 elemente ayrılır; proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler, mineraller ve amino asitler adı verilen küçük parçacıklardan oluşan proteinler, tüm vücut hücrelerinin düzgün çalışması için gerekli makro besinlerdir. Vücudun tüm sistemlerinde, özellikle protein ağırlıklı beslenme programı kaslarda, deri dokularında ve iskelet sisteminde önemli miktarda protein bulunur.

Başlıklar

Protein Ağırlıklı Diyet

Protein ağırlıklı diyet kapsamında, vücut ağırlığının yaklaşık %20’sini oluşturan proteinlerin birincil işlevi, yeni dokular oluşturmak ve hasarlı dokuları onarmaktır. Vücuttaki hormonların, antikorların ve enzimlerin yapısında da bulunan proteinler, sinir sisteminde taşıyıcı görevi görerek kandaki oksijenin hücrelere taşınmasını sağlar. Vücut protein diyeti listesi 14 günlük tarafından sentezlenemez ve besinlerle alınması gereklidir.

Vücudun ihtiyacından daha fazla protein alındığında, vücut tarafından hemen kullanılmak üzere yağ olarak depolanır. Ancak proteinin enerji olarak kullanılabilmesi için diğer enerji kaynaklarının yani karbonhidratların ve yağların tamamen tükenmesi veya kullanılamaz hale gelmesi gerekir. İnsanların günlük almaları gereken protein miktarı yaşlarına, vücut kas oranlarına ve hamilelik, hastalık gibi bazı özel durumların varlığına göre değişmektedir.

Protein Ağırlıklı Beslenince Ne Olur?

Metabolizmayı hızlandırır ve protein; et, süt ürünleri, yumurta, bazı fındık ve bakliyatlarda bulunan bir makro besindir. Cildi, kılları, kemikleri ve kasları oluşturan, yağsız vücut dokusunu sentezleyen ve birincil nitrojen kaynağı olan amino asitlerden oluşur. Pozitif protein ağırlıklı beslenme kas nitrojen dengesi kas yapımı ve onarımı için önemlidir.

Pozitif nitrojen dengesi, vücudunuzun attığından veya yakıt için kullandığından daha fazla protein tuttuğu anlamına gelmektedir. Protein sindirimi daha fazla enerji gerektirir. Yağlar ve karbonhidratlarla karşılaştırıldığında, vücut proteini sindirmek için yüzde 30 daha fazla çalışır. Bu nedenle, yüksek proteinli diyetler metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Protein Diyeti ile 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?

Protein diyeti ile haftada 5 kilo vermek mümkündür. Protein ağırlıklı diyet ile 1 haftada 5 kilo vermenin garanti olduğunu söylenebilir. 1 haftada 5 kilo verdiren diyet makalemize tıklayarak bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 15 günlük protein diyeti besin ve besin grupları içerdikleri protein miktarı nedeniyle metabolizmayı hızlandırarak hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca protein diyeti ile sağlıklı bir kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Protein diyeti listesinden bahsetmeden önce bilmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır.

Öncelikle diyet sırasında bol sıvı tükettiğimizden emin olmalıyız. Ayrıca protein diyeti sırasında et, tavuk, balık, yumurta, yoğurt, süt, peynir ve bakliyat gibi besinler serbesttir. Ancak hızlı kilo verme özelliği ile ünlü olan protein diyetinde; karbonhidratlar, şekerli yiyecekler ve hatta yüksek şeker içeriğine sahip meyve ve sebzeler kesinlikle yasaklanmış ürünler arasındadır.

7 günlük protein diyeti, içindeki tüm besinlerin yüksek protein değerlerine sahiptir. Bu nedenle insanların metabolizma hızını artırarak atılım sürecini hızlandırır. Böylece yağ yakımı gerçekleştirir. Ayrıca diğer şok diyetler gibi bir etki oluşturmaz. Yani kilo verme süreci ödem olarak atılmaz, yağ yakımı ile gerçekleşir. Bu sayede kilo verme süreci daha kalıcı hale gelmektedir.

protein-agirlikli-diyet-1

Diyet Yaparken Hangi Proteinler Kullanılır?

En hızlı kilo verdiren sağlıklı protein diyeti; yumurta, tavuk, yoğurt, kırmızı et, süt ve balık gibi protein değeri yüksek gıdaların tüketilmesine dayanan bir zayıflama yöntemidir. Ancak kesin kilo verme protein 3 günlük protein diyeti listesi diyetinde şeker ve karbonhidrattan zengin besinler yoktur.

Proteinli yiyeceklerin glisemik indeksi çok düşüktür ve sindirimi uzun zaman alır. Bu nedenle, sık açlığı önler. Bu besinler metabolizmayı hızlandırır. Şok diyetlerde sadece ödem giderildiği için diyet bittiğinde vücudun kaybettiği su kilo alarak geri gelir. Ancak protein tüketimi vücutta biriken yağın 1100 Kalorilik protein ağırlıklı diyet enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur ve böylece yağlardan kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.

3 Günlük Protein Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Protein diyeti et, süt, yumurta, peynir ve yoğurt gibi protein değeri yüksek besinler tüketilerek yapılır. Bu diyetin bir özelliği de şeker tüketilmeden yapılmasıdır. Bu sayede vücudun yağ yakımı hızlanır. Kas karatay protein diyeti ve kemik dokularını güçlendiren proteinler, sindirim aşamasında karbonhidratlardan 2 kata kadar daha fazla enerji harcaması sağlar. Vücutta daha fazla kas kütlesi olan kişilerin diyet yaptıklarında daha hızlı kilo verdikleri bilinmektedir.

Bu nedenle yağ dokusu fazla olan kadınların erkeklere göre daha zor kilo verdiği bir gerçektir. Ancak diyetinize protein açısından zengin besinler eklediğinizde kas 1500 Kalorilik protein ağırlıklı diyet kütlenizin güçlenmesine ve artmasına katkıda bulunabilirsiniz. Hızlı kilo vermenize yardımcı olan kırmızı et, yumurta, yoğurt ve baklagiller protein diyetinde bol miktarda bulunurken, şeker ve karbonhidrat oranı yüksek besinler yasak besinler arasında yer almaktadır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*