Sineklerin Tanrısı Kitap Özeti

sineklerin-tanrisi-kitap-ozeti
sineklerin tanrısı kitap özeti

Sineklerin Tanrısı kitap özeti için doğru yerdesiniz. Sineklerin Tanrısı kitabı çok sevilen bir kitap türüdür. Konusu oldukça dikkat çeken ve okuyanların aklında kalan Sineklerin Tanrısı kitap özeti için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Başlıklar

Sineklerin Tanrısı kitap özeti

Romanın, ana karakterlerden biri olan Ralph’in anlatımıyla başlamaktayız. Ralph ormanda tek başına dolaşıp çevreyi keşfetmeye çalışırken, roman boyunca gerçek adını öğrenemediğimiz “Domuzcuk” ile karşılaşır. Aralarında çıkan bir savaşta okul çocuklarını taşıyan uçağın vurularak düşmüştür.

İki çocuk kumsalda oynarken bir deniz kabuğu bulur. Ralph patlar ve adadaki diğer çocukların sesin yardımıyla kendilerine gelmesini sağlar. Böylece, gemide yetişkinler olmasına rağmen kazada hepsinin öldüğü ve 6-12 yaşlarında bir grup çocuğun kaldığı ortaya çıkmıştır. Çocuklar arasında en dikkat çekeni Jack’in önderliğinde gruplar halinde gelen koro çocuklarıdır.

Çocuklar henüz terk ettikleri modern dünyadan kopmuş değillerdir. Bu nedenle, kararları “demokratik yollarla” alacak bir şefin seçilmesine karar verilmiştir. Adanın en yüksek noktasında yangın çıkarmaya karar veren çocuklar, bu görevi Jack ve ekibine verir. Avlanırken ateşi kontrol edebileceklerini düşünürler. Jack isteksizce bu görevi kabul eder. Ralph ve diğerlerinin işi, uyumak ve meyve toplamak için bir barınak inşa etmektir. Ama kimse Ralph, Piggy ve Simon’a yardım etmez.

Ralph mecburen her şeyi tek başına yapmak zorunda kalmaktadır. Adadaki diğer çocuklar sürekli denizde yüzüyor, eğleniyor ve hiçbir konuda yardımcı olmuyorlar. Ondan kurtulmanın gerekli olduğunu düşünmüyorlar ve bu adada büyükler kurallar olmadan yaşama düşüncesi onları mutlu ediyor. Ralph, Jack ve Ralph arasındaki bu seçimi kazanmaktadır. Koro üyeleri, Jack’in komutası altında avcılar olarak atanır.

Bu anlarda Jack ve Ralph iyi arkadaşlardır. Simon’ı da yanlarına alarak bir keşif gezisine çıkarlar ve ıssız bir adada olduklarını öğrenirler. Dönüş yolunda yavru bir domuzla karşılaşırlar ama Jack elinde bıçak olmasına rağmen domuzu öldüremez. Çünkü hala kan dökülmesinin kötü bir şey olacağını biliyor. Ama o anda vahşi duyguları uyanır. Diğer çocuklara ulaştıklarında Ralph bir adada olduklarını açıklar.

Bu arada, yüzünde doğum lekesi olan altı yaşındaki bir çocuk utanarak bir şey sorar ve önceki gece yılana benzer bir canavar gördüğünü söylemektedir. İlk başta daha büyük çocuklar böyle bir canavarın var olamayacağını söylüyorlar. Küçük çocuklar da ikna olmuş görünüyor. Ancak canavar fikri tüm çocuklar arasında tedirginliğe neden olur ve gelecek günlere yönelik korkularının temelini oluşturur.

Ralph, geçen gemileri uyarmak için ateş yakmayı önerir. Domuzun gözlüğü mercek olarak kullanılarak ateş yakılır. Ancak kontrol altına alınamayan bu ilk yangın, ormanın bir bölümünü yayarak yakar. Yüzünde doğum lekesi olan çocuk da yangında hayatını kaybetmiştir. Bu, çocukların sorumsuzluğundan kaynaklanan ilk ölüm olmaktadır. Daha sonra Jack kendini tamamen ava verir.

 Domuz avlanmak ister ama yapamadığı için hüsrana uğrar ve öldürme arzusu her geçen gün artmaktadır. Bu dönemde Ralph ve Jack arasında yavaş yavaş çatışmalar ve fikir ayrıcalıkları başlar. Ralph barınak yapıp ateş yakmak isterken Jack sadece avlanmakla ilgilenir. Ralph ve Jack arasındaki en büyük kırılma, bir geminin ufkun üzerinden geçmesiyle başlar, ancak Jack’in isteği üzerine, herkes ava çıkarken ihmal edilmiş bir gemi ateşlenir. Gemi gözden kaybolurken grup bir av domuzuyla gelir. Jack ve Ralph arasında bir tartışma çıkar. Jack öfkesini Piggy’den çıkarır. Bir yumrukla gözlüğünün camlarından birinin kırılmasına neden oluyor. Ralph’in öfkesi geçmese de domuz birlikte yenir. Akşam yemeğinden sonra Ralph başka bir toplantı düzenler. Yapılmasına karar verilen ama yapılmayan şeylerden, yangını ihmal etmenin sonucundan bahsediyor.

Son olarak, çocuklar arasında yayılan korkudan bahsediyor. Şimdi korku gerçek oldu ve adada gerçekten bir canavarın yaşadığı yanılsaması başladı. Canavarın denizden geldiği veya bir hayalet olduğuna dair fikirler var. Bu dönemde çocuklar daha çok korkarlar ve geceleri kabus görürler. Zamanla, psikolojileri daha da bozulur. Daha genç olanlardan bazıları sürekli kabuslar görüp ağlarken, daha büyük çocuklar toplum içinde bastırmak zorunda oldukları şiddetli duygular geliştirirler.

En ateşli çocuk Roger olmaktadır. Önceleri sadece sindirme amacıyla küçük çocuklara yönelik bu eğilim daha sonra yoğunlaşır.  Bir gece, savaş uçaklarından biri vurulur. Pilot paraşütle atlamayı başarsa da hayatını kaybetti. İstemeden paraşütüyle adaya iner. Paraşüt ipleri kayaların etrafına sarıldığı için dağın tepesinde kalır. Bir esinti olduğunda paraşüt nedeniyle hareket ediyor gibi görünüyor.

 Sam ve Eric havai yangında ölü pilotla karşılaştıklarında, onun bir canavar olduğunu düşünürler ve korkudan kaçarlar. Jack ve Ralph da dahil olmak üzere büyük çocuklar canavarı bulmak için yola çıktılar. Ölü paraşütçüyle karşılaştıklarında gördüklerini bir canavar sanıp korkuyla kaçarlar. Bütün çocuklar canavarın gerçek olduğu gerçeği karşısında dehşete düşer ve paniğe kapılır. Jack ve Ralph arasındaki tartışma tırmanırken, Jack gruptan ayrılır. Bazı koro çocukları onu takip eder.

sineklerin-tanrisi-kitap-ozeti-1

Jack ve arkadaşları avlanmaya ve ziyafet çekmeye karar verirler ve avın bir parçasını canavara sunarlar. Sonra bir domuzu öldürürler. Başlarını sivri bir çubuğa koyup canavara adak olarak sunarlar. Canavarın varlığına inanmayan tek kişi Simon’dur. Canavarın olduğu söylenen yere tek başına gider. İlk olarak, Jack ve grubunun öldürdüğü domuzun başıyla karşılaşır ve canavara bir hediye bırakır.

Kitabın en güzel bölümü olan ve okuyucuya iletmek istediği mesajı aktaran bu bölümünde Simon, içindeki sinekler nedeniyle “Sineklerin Efendisi” dediği bu domuzun kafasıyla konuşuyor. “Sineklerin Efendisi” Simon’a canavarın çocukların içinde saklı olduğunu söyler. Simon’da yoluna devam ederken ölü paraşütçüyü bulmaktadır. Diğer çocukların aslında bir canavar olmadığını bilmesini istiyor. Ancak çok yorgun ve bitkindir ve çocukların arasında sürünür.

Bu sırada Jack, öldürdükleri domuz için bir ziyafet düzenler ve avlanma anını temsilen bir dans yapılır. Hava karanlık ve yağmurlu. Simon ormandan sürünerek çıktığında gruptaki çocuklar canavarın geldiğini düşünür ve Simon’ı birlikte öldürürler. Jack ve grubundaki diğer çocuklar, adanın ucundaki korunaklı bir yer olan Castle Rock’a yerleşmeye karar verirler. Ralph’e sadece Piglet, Eric ve Sam ve birkaç küçük çocuk kalmıştır. Jack’in grubunun ateşi olmadığı için baskın yapar ve Piggy’nin gözlüklerini çalarlar. Ralph, Piggy, Eric ve Sam, gözlüğü geri istemek için Castle Rock’a giderler. Burada Jack ve Ralph arasında bir kavga çıkar. Piglet bu anlamsız kavgayı konuşarak bitirmek ister. Ancak, Roger tepeden büyük bir kaya yuvarlayarak Piggy’nin ölümüne neden olur. Kabile de Ralph’i öldürmek ister ve peşinden gider, ancak Ralph kaçmayı başarır. Ralph geceleri kaya kalesine gizlice girdiğinde, Jack’in grubuna katılmak zorunda kalan Sam ve Eric ile karşılaşır ve kabilenin onu avlayıp öldürmeyi planladığını öğrenir. Ralph, Sam ve Eric’e yakındaki çalılıklarda saklanacağını bildirir.

 Ancak, Sam ve Eric’e işkence ederek Ralph’in saklandığı yer öğrenilir ve çalı ateşe verilir. Yanan ateş büyük bir yangına neden olur. Ralph diğer çocuklardan kaçıp sahile geldiğinde bir denizci ile karşılaşır. Yangının dumanını ve alevini görünce, karaya inen bir gemiden karaya çıktı. Roman, tüm çocukların yaşananların yorgunluğuyla ağlamaya başlamasıyla sona ermiştir.

Yazımızda Sineklerin Tanrısı kitap özeti yazımızı paylaştık. Eğer sizlerin de kitap hakkında fikir ve görüşleriniz varsa bizlere yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*