Gırtlak Ağrısı Neden Olur?

girtlak-agrisi-neden-olur
gırtlak ağrısı neden olur

Gırtlak Ağrısı Neden Olur? Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir? Gırtlak solunum yolunun önemli bir parçasıdır. Gündelik hayatta yutak diye de bilinen bölgeden sonraki boğaz kısmında bulunan bir organdır. Tıp dilinde larinks olarak da bilinir. Yemek borusu ile nefes borusunu birbirinden ayıran, nefes almamızı ve vermemizi sağlayan boyun kısmının önemli bir parçasıdır. Tıp dilinde larinks olarak bilinir.

Başlıklar

Gırtlak Ağrısı Neden Olur?

Gırtlak Ağrısı Neden Olur? Sorusu kapsamında, birçok hastalığın belirtisi olan boğaz ağrısı kimi zaman soğuk algınlığı, grip gibi bir hastalık olmasının yanında gırtlak kanseri açısından da baş gösterebilir. Genellikle birkaç hafta süren ve yutkunurken gırtlak ağrısı olma sebebi boğazınızda gerçeklesen iltihaplanma nedeni ile meydana gelir.

Aşırı sıcak ve soğuk sıvı alımları boğaz tahrişlerine sebebiyet verebilir. Boğaz tahrişi belirtileri; boğazda gıcıklanma, ses kısıklığı ve yutkunurken batma hissidir.

Yutkunurken boğazın bir tarafında ağrı olması; mide problemleri (reflü), geniz akıntısı, boğazda iltihaplanma, ses tellerinin kontrolsüz kullanımı ve boğaz kısmında çıkan tek taraflı yara olmasından kaynaklanır.

Sağ gırtlak ağrısı lenf damarlarının tek taraflı şişmesiyle ortaya çıkar. Bu şişliğin çıkma sebebi; viral enfeksiyonlar, kulak iltihaplanmaları ve bakteri kaynaklı hastalıklardır.

Sol gırtlak ağrısı ses tonumuzu kontrolsüz kullandığımızda meydana gelen ses tellerinden sol tarafının hasar görmesi sonucu ya da boğazda meydana gelen enfeksiyon sonucu olur.

Gırtlak kanserinin ilk belirtileri nelerdir?

Gırtlak Ağrısı Neden Olur? Sorusu kapsamında, gırtlak kanseri genellikle soğuk algınlığı ile sıkça karıştırılmaktadır. Uzun süre devam eden ağrılar gırtlak kanseri açısından incelenmesi gerekir. Gırtlak kanseri belirtileri;

  • Kulaklara vuran şiddetli ağrı,
  • Geçmeyen öksürük,
  • Yutkunurken zorlanma,
  • Balgamda kan görülmesi,
  • Nefes alıp vermede güçlük ve ses kısıklığı olarak ortaya çıkmaktadır.
  • Gırtlağa bastırınca ağrı oluşması da kanser belirtileri arasındadır.
  • Gırtlak kıkırdağı ağrısı bu tür kanserlerde ortaya çıkan şikayetler arasında oldukça fazladır.
  • Bu ağrının sebebi kanserin kemiklere sıçraması sonucu ortaya çıkar.

Gırtlak kanseri genelde aşırı sigara ve alkol tüketiminden kaynaklı meydana gelmektedir. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık karşılaşılır. Kanser teşhisi konulduktan sonra zararlı alışkanlıkları bırakmak gerekir. Erken tanı konulduğunda başarı oranı yüksektir. Diğer kanser türlerine oranla gırtlak kanseri daha yavaş büyüme gösterir.

girtlak-agrisi-neden-olur-1

Gırtlak acısı nasıl geçer?

Alta yatan nedene bağlı olarak doğal ya da tıbbi tedaviler uygulanmalıdır. Basit bir virüs enfeksiyonundan kaynaklanan ağrının yedi gün içinde geçmesi beklenir. Eğer geçmiyorsa ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Böyle bir durumda sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

Viral enfeksiyondan kaynaklı ağrılarda ilaç tedavisi kullanılabilir. Doktorunuzun önerisi ile antibiyotik tedavisi ve ağrı kesici boğazdaki ağrıyı kesecektir. Doğal yöntemlerle de boğazdaki acı tedavi edilebilir. Bal ile birlikte ılık su tüketmek, çeşitli bitki çayları (kekik, ıhlamur, ada çayı) içmek, boğazı sürekli nemli tutmak ve tuzlu su ile ağızı çalkalamak rahatlatabilir.

Kanser hücresinden kaynaklanan gırtlak acısı narkoz içeren ağrı kesiciler (en yaygın kullanılan morfin) ile önlenebilir.

Yutakta ağrı neden olur? Gırtlak Ağrısı Neden Olur?

Yutak Latince adı ile farinks; aldığımız gıdanın yemek borusuna geçmesinde rol oynar. Gırtlaktan önce gelir. Yutak sindirim sisteminde görev alır. Bu organ ağız ve burun boşluğunun birleştiği noktadadır. Yutakta ağrı olmasının en yaygın sebebi enfeksiyon olabilir. Bu durumda ağrının bir hafta gibi bir sürede geçmesi beklenir. Geçmeyen ağrılarda doktor muayenesi olunmalıdır.

Yutak kanseri olma durumuna karşı doktor örnek alımı ve tıbbi birkaç görüntüleme (USG, BT, R) yaparak öğrenebilir. Yutak kanseri belirtileri arasında; boğaz ağrısı, yutkunma sırasında batma, boyun kısmında görülen şişlik, ele gelen kitle görülür.

Gırtlak kanseri ağrı yapar mı?

Gırtlak kanserinin belirtileri arasında boğaz ağrısı ve kulak ağrısı görülür. Bu kanser türünün ilk evrelerinde başlayan ses kısıklığı ile birlikte yutkunmada zorlanma ve ağrı olur. Hastalığın son evrelerinde ağrılar şiddetlenir kulak kısmına yoğun baskı yapar. Kanserin diğer organlara sıçraması sonucun da ağrı tüm vücuda yayılım gösterir.

Bazı kişilerde gırtlak kanseri neredeyse hiç belirti göstermez. Özellikle hastalığın ilk evresinde ağrı olmadığı için hastalık belirlenemeyebilir. Bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Son evreye kadar sinsice ilerleyen bu hastalık tedaviyi de zorlaştırır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*